ikona rss

20 kwiecień 2024 Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - Pieszyce CentrumHerb

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego, który obowiązuje na mocy uchwały Rady Miejskiej. Do końca 2003 roku naszą gminę dotyczyły plany zagospodarowania uchwalone 10 lat wcześniej. Zgodnie z sejmową Ustawą o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym straciły one swoją moc prawną, ponieważ były uchwalone na podstawie wówczas obowiązujących przepisów. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Pieszyce powstaje w oparciu o przepisy dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Jest on niezbędny dla utrzymania ładu przestrzennego i ustalenia przeznaczenia konkretnych terenów. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego skutkuje w stosunkowo szybkim wydawaniu zezwoleń na budowę, czy innych decyzji administracyjnych związanych z zagospodarowaniem przestrzennym gminy.


W dniu 3 grudnia 2004 r. Rada Miejska w Pieszycach uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego CENTRUM PIESZYC. Planem objęto tereny pomiędzy ulicami: Bieleckiego, Mickiewicza, Bielawską, Ogrodową, Kościuszki, a nasypem pokolejowym (łączna powierzchnia ok. 34 ha), a więc położone w Obrębie Pieszyce Środkowe, Dolne, Południe i Stadion.


Uchwalony dokument został sporządzony w oparciu o przyjętą w dniu 30 grudnia 2002 roku Uchwałę Nr IV/25/2002 Rady Miejskiej Pieszyc w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uchwała ta zezwala między innymi na jej realizację sukcesywnie dla poszczególnych obszarów funkcjonalnych.


Przed rozpoczęciem prac teren nim objęty został poddany różnego rodzaju analizom i ocenom z zakresu:

  • Elementów środowiska przyrodniczego i kulturowego,
  • Struktury własności gruntów,
  • Oceny zgodności ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta z przewidywanymi w planie rozwiązaniami,
  • Możliwościami uruchamiania terenów będących własnością gminy pod rozwijanie funkcji mieszkaniowej i usługowej,'
  • Realizacji celów publicznych z zakresu zadań marszałka i wojewody dolnośląskiego.


WidokW ogłoszonym przez Urząd Miejski przetargu na opracowanie planu wyłoniono projektanta, którym została pracownia Urbanistyczno-Architektoniczna „URB-BIS” z Dzierżoniowa. Projekt planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego został udostępniony do publicznego wglądu w dniach od 31 sierpnia 2004 do 21 września 2004 roku. W dniu 17 września 2004 roku odbyła się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu. Zarówno w trakcie okresu wyłożenia, jak i podczas dyskusji nie wniesiono żadnych uwag do projektu planu. Po uchwaleniu przez Radę Miejską miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego PIESZYCE CENTRUM stał się prawem miejscowym. To znaczy, że na terenach objętych planem zostały określone:

  • Zasady przeznaczenia terenów,
  • Zasady zagospodarowania,
  • Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego i estetyki,
  • Zasady ochrony środowiska przyrodniczego i krajobrazu,
  • Zasady ochrony zabytków dziedzictwa kulturowego,
  • Kształtowanie przestrzeni publicznej,
  • Parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy.


Ustaleniami planu objęto między innymi tereny: przestrzeni publicznej, zabudowy mieszkaniowej, usług na działkach wydzielanych, usług administracyjnych, tereny zieleni, infrastruktury technicznej, dróg i urządzeń komunikacji drogowej, ciągi komunikacji pieszej.


W jaki sposób wyżej wymienione ustalenia będą obowiązywać najlepiej zilustruję omawiając konkretny wycinek planu.


Obszar położony pomiędzy ulicą Kościuszki, a ulicą Bieleckiego od południa ograniczony projektowanym w przyszłości Rynkiem jest terenem przeznaczonym pod zabudowy o charakterze usługowym: biura podróży, gastronomia, handel detaliczny, kultura, rozrywka. Istniejąca zabudowa częściowo zostanie utrzymana zgodnie z rysunkiem planu. Obiekty pogospodarskie w złym stanie technicznym – przeznaczone do likwidacji lub zastąpienia nowymi. Pas chodnika sąsiadujący z placem Rynku pokryty będzie jednolitym materiałem w granicach różnych nieruchomości. Teren powinien zostać wzbogacony obiektami małej architektury: rzeźbami, ławkami, latarniami, kompozycjami zieleni. Przy projektowaniu nowej zabudowy wymagane będzie utrzymanie w jednym z dwóch stylów: neogotyckim – jako nawiązanie do budynku poczty, plebani, kościoła lub sudecko-kurortowym z wykorzystaniem elementów regionalnych.

 

Plan Innym sposobem zagospodarowania terenu jest obszar pomiędzy drogą do Dzierżoniowa, ulicą Ogrodową a terenem należącym do Dolnośląskiej Spółki Gazowniczej Sp. z o.o. Zakład Gazowniczy w Wałbrzychu – jego podstawową funkcją jest budownictwo mieszkaniowe. W zaleceniach planu zostały określone warunki zabudowy tego terenu, np.: dopuszcza się po jednym obiekcie budowlanym na jednej działce. Wysokość budynku winna wynosić maksymalnie półtora kondygnacji – parter plus użytkowe poddasze, preferowane style architektoniczne to: regionalny – podsudecki lub modernizm i postmodernizm w nawiązaniu do stylu regionalnego.


Tak szczegółowa prezentacja uchwalonego przez Radę Miejską miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego CENTRUM PIESZYC nie jest możliwa dla wszystkich terenów objętych planem. Sądzę, że najistotniejsze jest to, że gmina posiada dokument, który pozwoli na sukcesywne tworzenie centrum miasta. Objęty planem obszar ma doskonałe położenie wobec innych dzielnic miasta, ma najlepsze właściwości związane z dostępem do komunikacji i w niedalekiej przyszłości może stać się głównym miastotwórczym ośrodkiem gminy. Jeżeli chcemy aby do Pieszyc przyjeżdżało więcej turystów, aby miasto rozwijało się, stając się bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców, handlowców i rzemieślników musimy zadbać o to, aby centrum miasta było jego wizytówką a także ośrodkiem życia gospodarczego i kulturalnego gminy.

Mirosław Obal
Burmistrz Miasta Pieszyce

«Kwiecień, 2024   
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930